MARKA TESCİL
30 SN DE MARKA NEDİR?
Marka İtirazı
MARKA NEDİR?
Marka Sahibinin Hakları
Marka Tescil Avantajları
Marka Tescil Kapsamları
Marka Tescil Sınıfları
Marka Tescil Süresi
Marka Tescili
Markaların Taklitleri
Markalaşma
Uluslararası Marka Tescili

Markaların Taklitleri

Bir markanın tescil edilmiş olması o markanın tam anlamıyla korunduğu manasına gelmez. Günümüzde tüm dünyada ünlü markalar taklit edilmekte dir. Ayrıca bu taklit isimler tescil edilmeye çalışılmaktadır. Her ay Türk Patent Enstitüsünün bültenlerindeki 3000 e yakın ilanın incelenmesiyle aralarda taklit veya benzer markaların tescil öncesi yakalanmasıyla markanın koruması mümkün olabilir.

Marka Ofisleri, marka tescili için başvuran marka sahiplerinin başvurularını mevzuata göre inceler. Araştırma sonucu markanın diğer markalarla benzerliği varsa marka sahiplerine raporlanır. Marka sahipleri de markaları üzerinde gereken değişiklikleri yaparak tekrar inceleme için marka tescil ofislerinden yardım alabilirler. Veya kendiler de Enstitüye başvurabilirler.

Markaların taklitleri pek çok şekilde olabilir. Kelimelere veya isimlere ek yapılarak benzerlik olabilir. Kelimeyi çoğul hale getirerek veya başına veya sonuna çeşitli ekler getirerek çeşitlendirilebilir. Ama ana kelime tescilli ise o zaman marka sahibinin bu isimlere itiraz etme hakkına sahiptir. Ses benzeterek bilinen markaları taklit etmeye çalışmak da taklitçiliktir. Kelimelerin ses benzerliklerinden yararlanılarak ünlü markalara benzetilip tüketiciye çağrıştırma yapılmak istenebilir. Bu da tescilli marka sahiplerin itiraz edebilecekleri bir durumdur. Marka isimleri olarak yazılışları farklı ama anlamları veya okunuşları aynı olan kelimeler kullanılabilir. Veya sayı ile verilen bir marka rakam ile de verilebilir. Bu durumda itiraza açık bir durumdur. Aynı marka isimlerinin farklı ürün ve hizmet grupları için tescil ettirilebilir. Ancak bu durumda ünlü bir markanın ününden veya isminden faydalanma durumudur. Yani çok da iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Marka ofisleri aracılığı ile şirketler kendisine rakip olan şirketleri belirleyerek bu firmaların marka tescil başvurularını takip ettirebilirler. Belirlenen firmaların marka başvuruları başvuruda bulunan firmaya her ay rapor olarak gönderilebilir.

Sinaps Patent Danışmanlık Denetim Eğitim ve Belgelendirme Hizmetleri

Adres: 856 Sokak No:7 K:6 D:611 Konak - İZMİR         Tel: +90 0232 446 04 04         Fax: +90 0232 446 04 54

Rating for sinapspatent.com.tr