PATENT
E-İmza
Endüstriyel Tasarım
Faydalı Model
Patent Çeşitleri
Patent Sahibinin Hakları
Patent Tescili
Patent Tescili için Gerekli Kriterler
Patent Verilemeyecek Konular ve Buluşlar

Patent Sahibinin Hakları

Patent Belgesi alındıktan sonra Patent Resmi Bülteninde yayınlanır. Yayınlanma tarihinden itibaren 3 yıl içinde patent sahibi buluşunu kullanmak zorundadır. Ve buluşunu kullandığını Enstitüye bildirmek le yükümlüdür. Yanı sıra bu hakkın devam etmesi için patentin geçerli olduğu süre içinde patent sahibi her yıl Enstitüye, Enstitünün belirlediği yıllık ücreti ödemek zorundadır.
Patent başvuruları için başvuru dilekçesi hazırlanması gereklidir. Buluşun konusunu ve detaylarını açıklayan rapordan 3 adet hazırlanır. Buluşun unsur veya unsurlarını belirten istemlerden 3 adet hazırlanır. Tarifle ilgili resimlerden 3 adet ve özet yapılır. Ayrıca başvuru ücretinin ödendiğine dair dekontda dosyaya konularak Enstitüye verilir. Bu işlemler vekil tarafından yapılırsa daha profesyonel olmaktadır. Dosya eksikliğinden dolayı geri dönme süreci yaşanmamış olur. Patent tescil sürecinde vekil ile çalışacağı için vekil ücreti ödenir.  Bunlar dışında harç ödemeleri yoğunluktadır.


Patent başvurularında da buluşlar için sınıflandırma yapılmaktadır. Marka tescili sınıflandırmasından biraz daha farklıdır. Ancak buluş sahibinin başvuru yaparken sınıf seçmesine gerek yoktur. Sınıflar sektörlerden oluşturulmuştur. Başvuru yapılırken formda sektör sınıfı seçimi yapılır. 8 sınıf olarak belirlenir. Bu sınıflar insan ihtiyaçları,  işlemlerin uygulanması ve taşıma, Kimya ve metalürji, tekstil ve kağıt, sabit yapılar, makine mühendisliği ve aydınlatma-ısıtma, fizik, elektrik olarak yapılmıştır. Sınıflandırma buluş sahibi tarafından yapılacak işlem değildir. Sınıflandırma işlemi Türk Patent Enstitüsünün işidir.
Patent tescili başvuru yapılan ülke sınırları içinde geçerlidir. Buluşlarına patent alan kişiler artık buluşları üzerinde hak sahibidir. Buluşun üretilmesi, kullanılması, çoğaltılması, ihraç edilmesi, satılması gibi konularda sadece kendisi hak sahibidir.


Yurt dışında patent sahibi olmak isteyen kişiler bir vekil ile çalışmaları gerekir. O ülkenin sistemine uygun olarak ve o ülkenin dilinde hazırlanmış başvurular yapılmalıdır. Ancak 1996 yılında Patent İşbirliği Anlaşmasın göre birden çok ülkeden patent almak isteyenler tek bir başvuru ile PCT ülkelerinin hepsinde ya da bir kısmında patent başvurunda bulunabilmektedirler.

Marka tescili’nde olduğu gibi Patent alındıktan sonra devredilebilir. Lisans sözleşmesi yoluyla kiralanabilir. Miras olarak kalabilir. Adres, unvan gibi değişiklikler ise mutlaka Enstitüye bildirilmelidir.

Sinaps Patent Danışmanlık Denetim Eğitim ve Belgelendirme Hizmetleri

Adres: 856 Sokak No:7 K:6 D:611 Konak - İZMİR         Tel: +90 0232 446 04 04         Fax: +90 0232 446 04 54

Rating for sinapspatent.com.tr